Golas czy wypas? Na jakie wyposażenie auta się zdecydować?

Każdego kierowcę prędzej lub później czeka ten wybór. Młodszy „golas”, czy wóz starszy, ale na wypasie? Wybór najtańszej wersji samochodu w salonie pozwoli na zaoszczędzenie znacznej sumy, ale bądźmy szczerzy – zawsze mile widziane są dodatki umilające przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Jak zatem znaleźć złoty środek i na co zwracać uwagę?

Felieton przeczytasz w ok. 3 minuty

Podstawowa wersja wyposażenia większego, bezpieczniejszego modelu w salonie czy jego mniejszy, choć lepiej doposażony brat? W poniższym wpisie zwrócimy uwagę na najważniejsze aspekty, jakimi trzeba się kierować w kwestii doboru opcjonalnego wyposażenia samochodu. O ile panoramiczne okno dachowe albo masywne, kosztowne felgi są dodatkami, których zasadność w dużej mierze zależy od preferencji danej osoby, wszyscy zgodzimy się, że priorytetowo warto obrać kurs w stronę bezpieczeństwa. Dzięki m.in. unijnym regulacjom jeździmy samochodami wyposażonymi już standardowo w systemy ABS, ESP czy poduszki powietrzne. Jeżeli producent umożliwia dokupienie opcjonalnych kurtyn powietrznych bądź zestawu dodatkowych poduszek, zdrowy rozsądek słusznie podpowiada, by zdecydować się na dopłatę. Często niewielką – w przypadku pompowanych pasów bezpieczeństwa tylnej kanapy w Fordzie Mondeo zaledwie 850 złotych. W razie wypadku zależeć może od nich bardzo wiele.

Jeżeli po odhaczeniu dodatków z zakresu bezpieczeństwa wciąż mamy zapas w założonym przez nas budżecie, możemy przystąpić do wyboru „podróżo-umilaczy”. W niniejszym wpisie zebrałem propozycje najpotrzebniejszych z dodatkowych elementów wyposażenia współczesnych aut. Elementów, do których naprawdę warto dopłacić, bowiem odczuwalnie umilają podróż.

Pełnowymiarowe koło zapasowe

Coraz więcej samochodów korzysta z gadżeciarskich opon typu run-flat, umożliwiających w razie potrzeby dalszą jazdę bez powietrza, choć na niewielkim dystansie maksymalnie 80 kilometrów i prędkością ograniczoną do 80 km/h. Ich problem to ponadprzeciętna twardość obniżająca komfort jazdy i wysoka cena. Spora część wozów wyposażana jest zatem w zestaw naprawczy, umieszczany w miejsce koła zapasowego. Prócz oszczędności dla producenta pojazdu zestaw naprawczy pozwala również na nieznaczne powiększenie przestrzeni bagażowej, lecz w razie nieszczęśliwego przebicia opony w szczerym polu nie ma nic bardziej podtrzymującego na duchu, niż widok dojazdówki w swoim bagażniku. Umożliwia ona jazdę z niewielką prędkością w celu samodzielnego dotarcia do najbliższego wulkanizatora. Szczytem marzeń jest w takiej sytuacji pełnowymiarowe koło zapasowe, po którego założeniu możemy dalej w pełni kontynuować zaplanowaną podróż.

Podgrzewane fotele

 

Dla Polaków, pracowitej nacji żyjącej w kraju, gdzie przez większość roku temperatura oscyluje poniżej kilkunastu stopni Celsjusza, możliwość ogrzania szanownej pupy podczas porannej jazdy do pracy nie jest wcale przywilejem. To nam się należy! Żałuję wielce, iż wentylacja foteli nie jest równie popularna co ich podgrzewanie, bowiem już ciepłej wiosny w samochodach ze skórzaną tapicerką dolne części ciała wyjątkowo ochoczą lubią się pocić. Powód takiego stanu rzeczy to zdecydowanie wyższy stopień skomplikowania systemu wentylacji od podgrzewania samochodowych stołków, niemniej w gorące, sierpniowe dni cudowne to uczucie móc chłodzić ciało nie tylko przez lodowate powietrze płynące z klimatyzacji.

Klimatyzacja

O wilku mowa! Jeden z najpopularniejszych i najbardziej praktycznych dodatków wciąż nie jest standardem części nowych propozycji salonowych. Osobom rozmyślającym nad zasadnością dopłaty do klimatyzacji serdecznie polecam nie zastanawiać się dłużej, bowiem nie ma nic bardziej pożądanego podczas jazdy w upalny dzień jak zimny podmuch z samochodowej wentylacji. Często zapominamy o fakcie, że montowany w klimatyzacjach filtr kabinowy pozwala ponadto na oczyszczanie powietrza z zapachów, roztoczy, bakterii czy szkodliwych związków, jakich pełno w pokrytych smogiem współczesnych miastach. Klimatyzacja ma także duże walory użytkowe podczas popularnych w naszym klimacie dni deszczowych osuszając wdmuchiwane do wnętrza auta powietrze.

Kamera cofania

Stale pogarszająca się sytuacja parkingowa zatłoczonych miast napędza ofertę systemów wspomagających operowanie powiększającymi się z generacji na generację samochodami. O ile szerokim łukiem omijać należy wszelkich „samoparkujących” asystentów, kamera cofania okazuje się nader przydatna na ciasnej uliczce osiedlowej czy podziemnym parkingu lokalnej galerii handlowej. Proponowanie jej w artykule nt. „obowiązkowych elementów wyposażenia współczesnych aut” może wydawać się przesadą, lecz swoją użytecznością podważa sens doposażania samochodu w czujniki parkowania. Z jej pomocą widać zdecydowanie więcej!

Moduł Bluetooth

Kto raz przyzwyczai się do korzystania z niego podczas jazdy, ten nigdy nie wsiądzie do auta bez modułu Bluetooth! Jesteśmy coraz bardziej przywiązani do smartfonów i połączenia z resztą świata, nie dziwota zatem, że chcemy dalej móc być „online” także w trakcie jazdy. Współczesne samochodowe systemy multimedialne umożliwiają automatyczne łączenie z telefonem przy uruchomieniu auta i odbieranie oraz wykonywanie połączeń czy nadawanie smsów bez odrywania rąk od kierownicy. Wygoda i bezpieczeństwo!

Reflektory ksenonowe/ledowe

Reflektor w kształcie młotu Thora w Volvo XC60 2018

Ostatnia z propozycji jest co prawda nieobowiązkowa, aczkolwiek mocno rekomendowana. Podobnie, jak przykład powyżej, nowoczesne oświetlenie łączy walory użytkowe z estetycznymi. Dwa lata temu pisałem, że żarówki halogenowe odchodzą powoli do lamusa. Oświetleniowa rewolucja postępuje, gdyż już nawet niewielkie pojazdy segmentu B (Seat Ibiza, VW Polo) oferują w opcji nowoczesne reflektory diodowe. Wyraźniejsze postrzeganie drogi ma wymierny wpływ na komfort jazdy po zmroku, a za dnia auto z oświetleniem LED jest bardziej widoczne dla innych uczestników ruchu. Prócz aspektu bezpieczeństwa dochodzi także atut wizualny nowoczesnych świateł, które zgrabnie upiększają stylistykę pojazdu. Jeden wydatek, dwie korzyści ;)

Dobór dodatkowego wyposażenia do swoich własnych 4 kółek jest oczywiście wyborem czysto subiektywnym. Gwarantuję jednakże, iż przedstawione powyżej gadżety sprawią, że nie będziesz już mógł się bez nich obejść! Chętnie poczytam, bez jakiego wyposażenia Ty nie wyobrażasz sobie swojego samochodu? Daj znać w komentarzach!

Obczaj także:
5 spoko rzeczy w nowych samochodach
Najgorsze nowinki technologiczne współczesnych aut
Off-Road & Truck Test 2017 (relacja)