Jak zachowujemy się na drogach?

Traffic Safety Culture Index to sporządzane corocznie badanie amerykańskiej fundacji AAA zajmującej się kwestiami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podsumowuje ono zachowania i cechy kierowców w odniesieniu do bezpieczeństwa na drogach. Wyniki zeszłorocznego sprawozdania okazują się zaskakująco interesujące!

Artykuł przeczytasz w ok. 2 minuty

Wydane w marcu 2018r. sprawozdanie jasno wskazuje, że pomimo szeroko zakrojonych starań i chęci polepszania bezpieczeństwa na naszych drogach większość kierowców zdaje się nie przekładać swych przekonań na faktyczne zachowanie podczas jazdy. Poniżej garść przykładów!

Na początek zajmijmy się największą bolączką współczesnego ruchu drogowego, czyli kierowcami rozkojarzonymi np. przez komórki. Aż 7/8 ankietowanych uważa, że to rozkojarzeni uczestnicy ruchu drogowego stanową coraz większe niebezpieczeństwo na drogach. Kolejnymi zagrożeniami zyskującymi na znaczeniu, choć już nie w takim stopniu co rozkojarzeni kierowcy, okazały się rosnące natężenie ruchu drogowego, kierowcy agresywni, pod wpływem narkotyków i alkoholu.

Według sprawozdania fundacji AAA korzystanie z telefonu podczas jazdy jest rzeczą powszechną, a w okresie ostatniego miesiąca do rozmawiania w trakcie podróży przyznała się blisko połowa ankietowanych kierowców. Niemal każdy z ankietowanych (96.8%) uznaje smsowanie podczas jazdy za poważne zagrożenie, a mimo to około 40% dopuściło się tego wykroczenia w okresie ostatniego miesiąca od badania.

Powszechnym jest również przekraczanie prędkości. Połowa amerykańskich kierowców przyznaje się do szybszej jazdy zarówno na autostradach, jak i w terenie zabudowanym. Na całe szczęście większą dezaprobatą wśród tych samych cieszy się przekraczanie prędkości w zabudowanym. Przerażają natomiast statystyki dotyczące przejeżdżania skrzyżowań na czerwonym. Do popełnienia tego wykroczenia w okresie ostatnich 30 dni przyznało się 42.7% ankietowanych, mimo że aż 92.9% z kierowców uznaje to za zupełnie nie akceptowalne.

Podobny dysonans przedstawia się w aspekcie prowadzenia pojazdu będąc skrajnie zmęczonym i sennym. Pomimo, że 95.2% kierowców uważa to za niebezpieczne, około 30% z nich dopuściło się prowadzenia samochodu w przeciągu ostatniego miesiąca przy zmęczeniu utrudniającym im utrzymanie otwartych oczu.

Sposoby na zachowanie bezpieczeństwa na drodze
Proponowane powyżej sposoby na zachowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego powinny wejść w nawyk każdemu kierowcy

Trudno natomiast odnieść mi się do wyników badań dot. jazdy pod wpływem alkoholu. Bardzo wysoka liczba badanych, bo aż 94.3% wskazuje na potencjalne ryzyko takiego zachowania dla ich własnego zdrowia. Okazało się jednak, że w okresie ostatniego roku 13.5% ankietowanych wsiadło za kierownicę w stanie po spożyciu lub nietrzeźwości. Daj znać w komentarzu, czy oceniasz tę liczbę na dużą, czy też z drugiej strony na całkiem niską biorąc pod uwagę szeroką dostępność alkoholu w niemal każdym sklepie.

Raport bardzo spodobał mi się z 3 powodów:

  • Pomaga lepiej zrozumieć zagrożenie, jakie czeka nas na drodze;
  • Wskazuje na zaskakującą wielkość dysonansu pomiędzy naszymi przekonaniami, a faktycznymi zachowaniami za kierownicą;
  • I co najważniejsze – skłania do refleksji nad powodami takich, a nie innych wyników sprawozdania.

W obliczu przedstawionego powyżej dysonansu przerażają fakty dotyczące konotacji kierowców z częstotliwością wypadków bądź ich ofiarami. Z raportu wynika, że jedna piąta kierowców była związana z wypadkiem, a więc zdarzeniem, w wyniku którego co najmniej jeden z uczestników musiał udać się do szpitala. 11% kierowców doznała w takim zdarzeniu poważnych uszkodzeń. Co więcej, blisko 1/3 kierowców jest blisko związana z osobą, która została poważnie poszkodowana bądź zginęła w wypadku drogowym.

Onegdaj pisałem też o innych samochodowych nawykach Polaków – klik!

Czasem wyniki danej ankiety czy raportu mówią same za siebie – i tak jest w tym przypadku. Serdecznie zachęcam zatem do choćby krótkiej refleksji nt. powyższych wyników i przesyłam serdeczny apel o wspólne zadbanie o bezpieczeństwo naszych dróg!

 

Obczaj także:
Nawyki drogowego dżentelmena
Autonomiczne pojazdy na wyciągnięcie ręki?
Byłem na Ford Driving Skills for Life