Jazdy testowo-porównawcze AutoTest 2016 – Relacja

W czerwcu miałem okazje uczestniczyć w jazdach testowo-porównawczych AutoTest 2016, organizowanych przez Motoryzacyjną Agencję Sierpowski. Serdecznie zapraszam na fotorelację z tego wydarzenia!

Relację przeczytasz w ok. 3 minuty.

Wydarzenie AutoTest 2016 miało miejsce w malowniczych, podwarszawskich okolicach. Bazą wypadową dla naszych działań był hotel Venecia Palace. Śliczna lokalizacja usilnie konkurowała swym urokiem z pięknem samochodów przygotowanych do testów. Łącznie 47 dziennikarzy otrzymało możliwość zapoznania się blisko 30 pojazdami reprezentującymi wiele segmentów – od miejskich maluszków aż po marki premium.

AutoTest-2016

Na czym polega wydarzenie AutoTest? Inicjatywa prowadzona przez Agencję Sierpowski już od 20 lat stanowi dla żurnalistów świetną okazję do krótkiego zaznajomienia się z szeroką gamą świeżo wypuszczonych na rynek samochodów. Jeżdżąc jednego dnia wieloma pojazdami łatwiej wskazać różnicę w ich prowadzeniu, wyposażeniu czy np. jakości wykończenia wnętrza. Event, skierowany do dziennikarzy różnych mediów, pozwala na ich integrację oraz nawiązanie kluczowych kontaktów z obecnymi tam przedstawicielami firm branży motoryzacyjnej. Nieodłączną częścią wydarzenia były także wypełniane przez nas ankiety dotyczące wad i zalet testowanych samochodów.

Choć klasę miejskich maluchów godnie reprezentowały Fiat 500 oraz Suzuki Baleno, to kompakty stanowiły główną siłę tegorocznych jazd porównawczych. Do naszej dyspozycji oddano m.in. Opla Astrę, Seata Leona, Peugeota 308 czy Hondę Civic. Z przedstawionych aut dobrze zaprezentował się wyjątkowo dynamiczny francuz z turbodoładowanym silnikiem benzynowym 1.2 litra. Leon przykuwał uwagę reflektorami w technologii LED i gustownie zaprojektowanym wnętrzem, Hondzie natomiast wyjątkowo „do twarzy” było z opcjonalnym pakietem „Sport” zawierającym np. zmieniony zderzak przedni i czarne, aluminiowe felgi.

Klasa średnia reprezentowana była m.in. przez Renault Talismana, Kię Optimę, Forda Mondeo Vingale czy Opla Insignię. Tym razem francuz najbardziej kusił swoim wyglądem – Talisman to obecnie jeden z najlepiej wyglądających sedanów na rynku. Optima także może się podobać, mnie natomiast zaskoczyła naprawdę sprawnie działającą dwusprzęgłową skrzynią biegów. Mondeo wyróżnia bogata liczba gadżetów na pokładzie, windująca jednakże cenę samochodu niebezpiecznie blisko granicy luksusowych aut z segmentu E…

Audi-Q7-przod

Skoro mowa już o pojazdach Premium – nie zabrakło również modeli takich jak Lexus IS300H, Jaguar XJ czy Infiniti Q30. Wspomnieć należy także o potężnych Audi Q7, Fordzie Edge Sport i Volkswagenie Tiguanie. Z pojazdów z segmentu SUV największe wrażenie na dziennikarzach zrobiło Q7. Komfort podróżowania tym autem reprezentuje najwyższy poziom, a wykończenie wnętrza jest poezją dla zmysłów. Ford również okazał się miłym zaskoczeniem w kwestii wygody czy mnogości opcjonalnego wyposażenia, aczkolwiek podczas pokonywania zakrętów wyraźniej odczuwalna jest wysoka masa tego pojazdu. Tiguana zdołałem „złapać” jedynie na chwileczkę, niemniej jednak krótka przejażdżka bardzo mi się podobała. Szkoda jednakże, iż aparycja Volkswagena jakoś wyjątkowo do mnie nie przemawia.

I choć Q7 za ponad pół miliona złotych naprawdę przyciągało uwagę, nie był to samochód wzbudzający tego dnia najwięcej emocji. Perełkami AutoTest 2016 ochrzczono 3 hot hatche – Peugeot 308 GTi, VW Golf R i Renault Megane GT. Pierwszy z nich okazał się w oczach dziennikarzy tym zdecydowanie najbardziej agresywnym i prowokującym, drugi przekonywał wszechstronnością, funkcjonalnością i wydajnym napędem na wszystkie „kapcie”, trzeci natomiast możliwościami systemu 4Control i naprawdę udaną stylistyką. Każde świetnie sprawdziło się za to w roli zwinnego kompakta nieustannie dostarczającego uśmiech na twarzy kierowcy.

Swoją drogą – na temat Volkswagena Golfa R napisałem oddzielny wpis pełen przemyśleń: klik!

Renault-Megane-GT

Właśnie tak wyglądały tegoroczne jazdy testowe przygotowane przez MAS. Realizatorom serdecznie gratuluję dobrej organizacji i bardzo trafionego pomysłu. Event jest szczególnie atrakcyjny dla pomniejszych redakcji czy wydawnictw borykających się z problemami zorganizowania np. kilku wozów do porównania. Z tego też powodu trzymam kciuki za dalsze kontynuowanie przedsięwzięcia oraz zapraszam do obejrzenia poniższej galerii AutoTest 2016, przygotowanej przez zaprzyjaźnione MP Cars Photography.