Poradnik: czym kierować się wybierając auto w wypożyczalni?

Wypożyczenie auta na wakacyjny odpoczynek to świetna alternatywa dla komunikacji regionalnej – tylko samochód pozwoli zwiedzić wszystkich interesujących nas miejsc w okolicy zapewniając maksymalną mobilność i komfort posiadania własnego środka lokomocji. Wybór odpowiedniego pojazdu do wymarzonych wczasów to jednakowoż trudna decyzja. Wypożyczalnie oferują mnóstwo gam i segmentów, w skład których wchodzi jeszcze więcej pojazdów przeróżnych marek. W niniejszym artykule podpowiadam jak się w tym wszystkim odnaleźć i które aspekty brać pod uwagę przy wyborze samochodu.

Poradnik przeczytasz w ok. 2,5 minuty.

Firmy wynajmujące auta konkurując ze sobą bogactwem swojej oferty, co oczywiście jest w bardzo mile widziane, ale przekłada się na sporą jej złożoność i tym samym prawdopodobieństwo niejasności dla potencjalnego klienta. Z grubsza rzecz ujmując, w cenniku wypożyczalni znajdziesz kilka lub nawet kilkanaście segmentów pojazdów w zakresie od samochodów miejskich, przez kompaktowe, sedany i kombi, kończąc na dużych rodzinnych busach. Ceny wynajmu poszczególnych aut potrafią być diametralnie różne, dlatego warto przeanalizować najpierw kilka czynników, jakie należy uwzględnić i dopiero potem dokonać właściwego już wyboru.

Czym więc należy sugerować się wybierając samochód w wypożyczalni?

wypozyczone-auto

1. Dystansem do pokonania w okresie najmu

Cena wynajmu często jest głównym czynnikiem decyzyjnym przy wypożyczaniu auta. Nierzadko jednakże to koszty eksploatacji pojazdu powinny być przez nas analizowane w pierwszej kolejności, gdyż zależnie od pokonywanych odległości nakłady na paliwo spokojnie mogą przewyższyć kwotę wydaną na wynajem pojazdu. W przypadku głównie miejskiego poruszania się aspekt paliwożerny samochodu jest raczej marginalny. Jeżeli planujesz jednak robić codziennie 200, 400 czy 600 kilometrów – być może warto będzie dopłacić nieco do auta z silnikiem Diesla bądź pojazdu o większych gabarytach, cechującego się wyższym komfortem podróżowania. Bardzo często wypożyczalnie informują na swoich stronach internetowych o podstawowych parametrach oferowanych przez siebie wozów, w tym również o orientacyjnym spalaniu. Z aspektem planowanego dystansu podróżowania wiążą się zazwyczaj także dzienne limity kilometrów, których zniesienie podlega dodatkowej opłacie.

2. Ilością bagaży i osób, jaką ze sobą zabierasz

Ten punkt być może jest dosyć prozaiczny, ale wielokrotnie byłem świadkiem sytuacji, gdzie kilkuosobowa rodzina z mnóstwem bagaży żałowała wyboru małego autka miejskiego, gdyż zwyczajnie nie miała jak się do niego zapakować. Taka „przygoda” może popsuć cały urlop, ponieważ często dokonuje się przedpłaty na poczet wynajęcia pojazdu i załatwienie w chwili odbioru większego samochodu bywa problematyczne. Dlatego tak ważną rzeczą jest przekalkulowanie przed wyjazdem ilości walizek i dobór auta o bagażniku zdolnym do ich pomieszczenia.

3. Ceną

Jeśli przeanalizowałeś w pierwszej kolejności powyższe kroki, a więc masz mniej więcej wyliczoną ilość kilometrów do pokonania i bagaż do zabrania, możesz dokonać przeglądu tych segmentów aut w ofercie wypożyczalni, które spełniają Twoje kryteria i wybrać spośród nich najbardziej adekwatny do założonego budżetu. Ważne jest jednak by dobór wozu przemyśleć bardzo dogłębnie. Jeżeli wybieramy się w góry, to może warto by wynająć nieco droższy pojazd z napędem 4×4, do poruszania się po mieście interesującą alternatywą natomiast mógłby być samochód z automatyczną skrzynią biegów. Każdy z nas nastawia się podczas urlopu przede wszystkim na wypoczynek, dlatego smutno byłoby, gdyby pochopnie wybrane auto spowodowało popsucie planowanych od dawna wakacji.

Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci w przyszłości dokonać słusznego wyboru podczas wypożyczania auta. Przy dokonywaniu rezerwacji warto pamiętać także o dodatkowych opcjach takich jak nawigacja, fotelik dla dziecka czy ubezpieczenie pojazdu w razie ewentualnych uszkodzeń. Pełnowymiarowy poradnik wynajmu samochodu zostanie opublikowany już niebawem!