Moich 6 ulubionych kanałów motoryzacyjnych na Youtube

Youtube jest trochę jak ten usytuowany zaraz obok osiedlowego trzepaka beżowy kontener PCK na odzież używaną. Poważnie!

Zestawienie przeczytasz w ok. 4 minuty

Zazwyczaj trafiają do niego stare, niemodne spodnie wygrzebane z dna szafy, jakieś powyciągane swetry z okazjonalną dziurą po molach bądź krzaczaste sukienki z tandetnego materiału, które Twoja druga połówka kupiła kiedyś na Bóg wie jakie okazje i nigdy jej w nich nie widziałeś. Czasem jednak wyląduje tam zupełnie dobry t-shirt Ralpha Laurena albo łososiowy kardigan Saint Laurent za grube tysiące złociszy. Podobnie jest z Youtube, gdzie wśród filmów o teoriach spiskowych, Minecrafcie, kompilacji wywrotek na hulajnodze, pranków i hauli zakupowych szafiarek modowych wyłowić można prawdziwe przysmaki w postaci rzetelnie przygotowywanych materiałów o tematyce motoryzacyjnej.

Decyduję się na oglądanie programów motoryzacyjnych głównie w internecie z wielu powodów. Tradycyjna telewizja w obecnej formie jest zwyczajnie przestarzała. W czasach absolutnego braku czasu na cokolwiek od sztywnej ramówki zdecydowanie bardziej preferuję video na żądanie. A jako, że motoryzacja leży blisko memu sercu, mam sporo ulubionych twórców internetowych, których kolejnych produkcji wyczekuję równie niecierpliwie, co za młodu świąt Bożego Narodzenia. Oto kilku z nich:

carwow

Kanał ten nieprzypadkowo wybrałem jako pierwszy z bohaterów niniejszego zestawienia, bowiem carwow jest przykładem podręcznikowo przygotowywanych testów samochodowych. Choć trudno zakwalifikować je jako zdecydowanie najlepsze anglojęzyczne testy w sieci, materiały przygotowywane przez Mata Watsona mają wszystkie ważne dla mnie cechy dobrego internetowego video. Formuła każdego filmu jest skondensowana do niezbędnego minimum przy zachowaniu sporej ilości trafnych uwag i informacji o prezentowanym aucie. Ujęcia cechują się odpowiednim dynamizmem i pietyzmem w przygotowaniu, prowadzący często pozwala sobie na zabawne anegdotki, a długość każdej z produkcji idealnie pasuje do kilkuminutowego posiedzenia w WuCecie. Polecam serdecznie!

CarThrottle

CarThrottle.com to prawdziwy kociołek Panoramiksa wśród motoryzacyjnych portali internetowych. Znajdziesz tam mieszankę m.in. nowości ze świata, samochodowych virali, mniej lub bardziej zabawnych memów czy też zupełnie poważnych testów. Najczęściej zapadam jednak na dedykowany stronie kanał Youtube, gdzie pojawiają się luźne i często humorystyczne testy, zestawienia, relacje i programy edukacyjne. Zastaniesz tu komiczny poradnik prawdziwego kierowcy BMW zaraz obok długodystansowego testu Jaguara F-Type, serii „2 guys 1 car”, relacji z projektu odrestaurowywania Mazdy MX-5 i filmiku o tematyce nie mniej, ni więcej, a upalania starego Mitsubishi Space Star. Dla każdego coś dobrego!

Polskie Drogi

Najbardziej pożyteczny ze wszystkich przedstawionych tutaj propozycji, kanał Polskie Drogi przedstawia kompilacje kolizji i wypadków z naszych rodzimych dróg. Prócz czegoś trudnego do opisania, acz intrygującego w oglądaniu tego typu nagrań z pewnością otwierają one oczy względem skali potencjalnego zagrożenia w ruchu ulicznym. Po nawet kilkominutowym seansie w głowie mogą zostać obrazy, które ostudzą temperament do ewentualnych szaleństw na publicznej drodze.

Kompilacje Polskie Drogi najlepiej wchodzą przy piwku i z paczką znajomych – wspólna wymiana opinii na temat kolejnych incydentów i dywagacje w kwestii winnego danego zdarzenia zdecydowanie polepszają odbiór materiałów. Polecam przede wszystkim ku przestrodze!

AutoCentrum

Jeżeli szukasz rzetelnych (zazwyczaj) i wyczerpujących produkcji polskojęzycznych o najnowszych modelach samochodów, trudno nie polecić solidnie realizowanych filmów Zachara z AutoCentrum. Prezentacje aut w jego wykonaniu to uczta dla oczu i miodek dla osób zakręconych na punkcie nowinek motoryzacyjnych. Wozy przedstawiane są w najdrobniejszych detalach ze szczególnym uwzględnieniem nowych gadżetów, rozwiązań i technologii. Choć dla mnie materiały AutoCentrum stały się zdecydowanie zbyt rozległe i czasochłonne, stanowią one wartościową bazę pożądaną przez fanatyków aut danej marki bądź osoby na poważnie zainteresowane zakupem konkretnego pojazdu.

Salomondrin

Grzebiąc, jak to mam w zwyczaju, wśród jutubowych filmików motoryzacyjnych natrafiłem pewnego razu na kanał Salomondrin. Przejrzałem pobieżnie jeden z najświeższych onegdaj vlogów, a następnie odpaliłem kolejny, a potem jeszcze następny… aż ocknąłem się po dobrych kilku godzinach seansu! Głównym tematem Salomondrin są okołomotoryzacyjne perypetie Alejandro i paczki jego znajomych. Zdecydowanie jest na czym zawiesić oko, i wcale nie mam tu na myśli autorów, lecz wozy, którymi się poruszają – Porsche 918, Rolls-Royce Ghost, Mclaren 675LT czy MB G500 4×42 to tylko niektóre z diamentów pokazywanych na łamach tego kanału. Do pewnego momentu Salomondrin był miejscem w sieci traktującym stricte o supersamochodach, lecz to właśnie ta luźniejsza forma filmów z ostatnich miesięcy zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. Dla mnie Ci goście stanowią świetną alternatywę dla obecnego Top Gear, które mimo fenomenalnych ujęć i potężnego budżetu kuleje przez brak wystarczającej chemii pomiędzy prezenterami. Kolesie z Salomondrin świetnie się ze sobą dogadują, dlatego ich samochodowe przygody śledzę z niekłamaną przyjemnością.

Chris Harris on Cars

Tego Pana większości czytelników przedstawiać już raczej nie trzeba, bowiem od dwóch sezonów współprowadzi jeden z najpopularniejszych show motoryzacyjnych na tej planecie. Choć przez natłok pracy związanej z kręceniem kolejnych odcinków Top Gear Chris Harris stanowczo zaniedbał swoje internetowe poletko, wiele materiałów wciąż jest jak najbardziej aktualna i co najważniejsze – świetnie się je ogląda. Tematem przewodnim kanału są piękne, drogie i bardzo szybkie samochody. Pod batutą Harrisa wywijają one iście artystyczne piruety, których piękno w minimalistyczny, acz kunsztowny sposób ujmuje kamerzysta Chrisa – Neil Carey. Prawdziwa miłość do motoryzacji i autentyczność prezentera w połączeniu ze świetną oprawą wizualną składają się na naprawdę smakowite dania. Mnóstwo innych produkcji Chrisa znajdziesz również tam i tu.

A Ty? Masz jakieś swoje ulubione kanały motoryzacyjne na Youtube? Podziel się swoimi typami w komentarzu. Z chęcią sprawdzę filmy innych godnych uwagi internetowych twórców!

Zobacz również:
2017 Audi Q7 3.0TDI Quattro
Moja muzyka do nocnej jazdy bez celu
Jazdy testowo porównawcze AutoTest 2016 (relacja)